We also asked “Any other thoughts on buying kids’ food products?” Comments from parents included:
“When they are targeted kid snacks they are more expensive (like cheese sticks or raisin boxes) I buy blocks of cheese or large bags of raisins and give them kids sized portions instead as works out cheaper.”
“Individual packed products are handy for lunches and snacks but I worry about the environmental impact of these products.”
“I still buy kids size products for my teens for 2 reasons. They are still some of their favourites from from childhood & also for portion control.”
“I really try to prepare my own but sometimes you need the pre prepared foods. Snacks for kids are a waste I’ve found. Adult snacks have way less sugar and are much cheaper.“
“Healthier school lunch box items rather than sugar laden ones would be more beneficial. Homemade ones can be made obviously but not everyone has time for that.”